Skip to main content

Club Awards

Most Outstanding Junior John Young Memorial Trophy
Previous Winners
Year Winner
2021 Kasey Parison / Lachlan
2020 Max Robson
2019 Max Robson
2018 Emily Robson / Benjamin Judge
2017 Emily Robson / Benjamin Judge
2016 Benjamin Judge
2015 Hannah Astbury
2014 Hannah Astbury
2013 Liam Bonner
2012 Stephanie Kershaw
2011 Stephanie Kershaw / Daniel Mathiesen
2010 Daniel Mathiesen 
2009 N/A
2008 Holly Savage
2007 Dwayne Zanetti / Holly Savage
2006 Dwayne Zanetti
2005 Nathan Mathiesen
2004 Melissa Griffin / Nathan Mathiesen
2003 Melissa Griffin
2002 Adrian Farren
2001 Jacklene Lloyd-Jones
2000 Teneal Attard
1999 Sheena Beare
1998 Jessica Chad
1997 Robert Hammond 
1996 Robert Hammond
1995 Robert Hammond
1994 Robert Hammond
1993 Kyle Hogan
1992 N/A
1991 N/A 
1990 N/A 
1989 Toni McElligott
1988 Toni McElligott

Best Junior Club Member EM Millett Trophy
Previous Winners
Year Winner
2021 Lilly Penney
2020 Max Robson
2019 Sebastian Petrie
2018 Sebastian Petrie
2017 N/A
2016 Cameron Galletly
2015 Liam Bonner/Cameron Galletly
2014 Chloe McMaster
2013  N/A
2012 Tamara Astbury
2011 Tamara Astbury
2010 Pia Astbury
2009 Kiri Turner
2008 Rhiane Harvey
2007 N/A
2006 N/A
2005 N/A
2004 N/A
2003 Amaya Zanetti
2002 N/A
2001 Krystle Powell
2000 Megan Ferndale
1999 Danielle Armit
1998 Kia Finter
1997 N/A
1996 N/A
1995 N/A
1994 Adam Pownall
1993 Raymond Hughes
1992 Zane Lloyd-Jones
1991 G Spenceley
1990 B Garland
1989 Julie Sampson
1988 Kia Pardon
1987 R Williams
1986 S Williams
1985 R Cruickshank
1984 N Eastaughffe
1983 L Hammerton
1982 Sandra Leeds
1981 D Ballantyne/K Mulroney
1980 Kathy Mulroney
1979 Maria Crosby
Most Promising Junior
Previous Winners
Year Winner
2021 Brooke Davis
2020 Lachlan McCulloch
2019 Jorja Nielsen
2018 Kasey Parison / Max Robson
2017 Max Robson
2016 Emily Robson
2015 Jesse Lemmon
2014 Sanjeevan Ketheesan
2013 Hannah Astbury
2012 Liam Bonner
2011 N/A
2010 Stephanie Kershaw
2009 Daniel Mathiesen
2008 Jordan Bonner
2007 Haig Deere
2006 Tamara Lloyd-Jones 
2005 Angela Thomson
2004 Holly Savage
2003 Nathan Mathiesen
2002 Kate Hearn
2001 Nathan Mathiesen
2000 Justin Falls
1999 Nina Ah Wong
1998 Teneal Attard
1997 Bronwyn Turner
1996 Maria Plemenuk
1995 Zane Murray
1994 Raymond Hughes
1993 N/A 
1992 Justin Skene
1991 H Bisley
1990 M Payne
1989 Belinda Church
1988 S Young
1987 Belinda Church
1986 David McGucken
1985 Toni McElligott
1984 Kim Willett
1983 N Eastaughffe
1982 N/A
1981 Mark Cruickshank
1980 T Parker
1979 N/A
Best Junior Goal Keeper Ian Millett Trophy
Previous Winners
Year Winner
2021 Samuel Putscher
2020 Kanako Weightman
2019 Max Robson
2018 Max Robson
2017 Elisha McMahon
2016 Elisha McMahon / Max Robson
2015 Max Robson
2014 Elisha McMahon
2013 Liam McDonald
2012 Hannah Astbury
2011 Spencer Brewster 
2010 Matthew Woodfield
2009 Matthew Lagana
2008 Dwayne Zanetti
2007 Matthew Woodfield
2006 Thomas Forster
2005 Dwayne Zanetti
2004 Dwayne Zanetti
2003 Ben Wilson
2002 Cameron Johnson
2001 Justin Fall
2000 Nina Ah Wong
1999 Justin Fall
1998 David Rogers
1997 David Rogers
1996 Robyn Haylock
1995 Leanne Nebe
1994 M Barber
1993 J Skene/J Waller
1992 J Waller
1991 J Skene
1990 P Honey
1989 Matt Hammond
1988 R Towler
1987 A Colquhoun/M Hammond
1986 A Colquhoun/R Towler
1985 B Pearce/A Colquhoun
1984 B Donnelly
1983 C Versiletti
1982 Kim Willett
1981 T Parker
1980 A Crosby
1979 Sue Ballantine
Best Junior Umpire
Previous Winners - Boys
Year Winner
2021 Jorja Maidment
2020 Jorja Maidment
2019 Owen Spanswick
2018 Zachary Judge
2017 Zachary Judge
2016 Matthew Astbury
2015 Matthew Astbury
2014 William McMahon
2013 N/A
2012 N/A
2011 N/A
2010 N/A
2009 N/A
2008  Hayden Kendall

Previous Winners - Girls
Year Winner
2017 N/A
2016 N/A
2015 Elisha McMahon
2014 Jesse Lemmon
2013 Tamara Astbury
2012 N/A
2011 N/A
2010 N/A
2009 N/A
2008 N/A

Presidents Trophy
Previous Winners
Year Winner
2017 Debbie Fielding
2016 Annette Maidment / Bruce Astbury
2015 Executive Committee
2014 Gary Kershaw
2013 Graham Astbury
2012 Dick Cummins
2011 Dick Cummins
2010 Allison Bonner
2009 Heather Robson 
2008 Jose Foruria
2007 Gary Kershaw
2006 Shane Davis
2005 Gary Kershaw 
2004 Vicki Jones
2003 David Jones
2002 Mark Cruickshank
2001 Trevor Griffin/Shane Davis
2000 Mark Cruickshank
1999 Kelli Rebetzke
1998 Susan Spenceley
1997 Margaret Finter
1996 Gary Davey
1995 Ruth Young
1994 Sue Lloyd-Jones
1993 Elaine Davis/Brian Kershaw 
1992 Janelle Stevens/Andrea O’Brien
1991 Alan Sheerans
1990 Shane Davis
1989 M Cruickshank/S Davis
1988  Robyn Edwards
1987 R Fletchett
1986 Gary Kershaw
1985 Gary Kershaw
1984 Ross Bein
1983 A Davey
1982 Desma Wojciechowski
1981 David Jones
1980 L Ballantyne 
1979 N/A

Best Playing Club Member Boomerangs Hockey Club RW Millet Trophy
Previous Winners
Year Winner
2017 Gareth Sim
2016 Gary Kershaw
2015 Terry Parison 
2014 Debbie Fielding
2013 Toni McElligott
2012 Janelle Poole
2011 Wendy Foruria 
2010 Graham Astbury
2009 Shane Davis
2008 Wes McCulloch
2007 Anne Jones
2006 Wes McCulloch 
2005 Rosanne Hall
2004 Gary Davey/Brian Kershaw
2003 Mark Bonner
2002 Gary Davey
2001 Amanda Church
2000 Harry Bisley snr
1999 Mark Cruickshank
1998 Trevor Griffin
1997 Trevor Griffin
1996 Sue Lloyd-Jones/Brian Kershaw
1995 Allan Morris
1994 Kea Pardon
1993 Shane Davis
1992 Melanie Gibson
1991 Brian Kershaw
1990 Roy & Lee Church
1989 Amanda Steel
1988 Roy Church
1987 L Church 
1986 A4 Masters
1985 L Peagham
1984 Waters Family
1983 Waters Family
1982 Ross Bein
1981 E Waters/J Ballantyne 
1980 Eastaughffe Family
1979 R Chiapello
1978 N Eastaughffe
1977 Ian Millett
1976 Mrs Habermann/Mrs J Smith
1975 P Habermann
1974 C Davey
1973 Stan Wojciechowski
1972 Sue Spenceley
1971 N/A 
1970 N/A 
1969 N/A
1968 Mrs Sue Spenceley
1967 Mrs E Smith
1966 H Snape
1965 Tom Bray
1964 Tom Bray
1963 G Stennett
1962 R Hammett
1961 B Ferns
1960 Ivy Grubb
1959 J Young
1958 R Jones
1957 Enid Morrison
1956 Hec Treloar
1955 Tom Bray
Best Non-Playing Club Member Ken Kershaw Trophy
Previous Winners
Year Winner
2017 Danielle Barry
2016 Jacquie McMahon / Mark Cruickshank
2015 Connie Rogers
2014 Jacquie McMahon
2013 Ngaire Renton
2012 Ngaire Renton
2011 Graham Astbury
2010 Robyn Edwards-Shipway
2009 Tammy Hawkins Bailey
2008 Mark & Allison Bonner
2007 Lena Astbury
2006 Ian Johnson
2005 Mark Cruickshank
2004 Ian & Caterina Johnson
2003 Robyn Shipway
2002 Jenny Powell
2001 Dorothy Skilling
2000 Jenny Powell/Dorothy Skilling
1999 Margaret Finter
1998 Margaret Finter
1997 Paula Ransom
1996 Robyn Shipway
1995 Tom Doyle
1994 Joe Davis/Heather Pardon
1993 Denise Skene
1992 Jan Gibson
1991 Jan Gibson
1990 Elaine Davis 
1989 J Towler
1988 Ron Fletchett
1987 B Williams/J Waters
1986 Ross Bein
1985 B Williams 
1984 Jo Waters
1983 Jo Waters
1982 J Gibson/S Stanbrook
1981 N/A
1980 A Dallman
1979 J Gibson/L Crosby 
1978 R Chapello 
1977 Sue Spenceley
1976 Ken & Shirley McElligott
1975 Mrs R Curtis
1974 Mrs D McNamara
1973 R Thompson
1972 R Thompson
1971 Tom Bray
1970 Tom Bray
1969 Mrs J Pott
1968 Tom Bray
Most Valuable Goal Keeper
Previous Winners
Year Winner
2017 David Rogers
2016 Karina Bennett
2015 Tom Forster
2014 Karina Bennett
2013 Dave Rogers
2012 Dave Rogers
2011 Simone Comben
2010 Ashley Bailey
2009 Clint Kanther 
2008 Thomas Forster
2007 Clint Kanther
2006 Sheene Beare
2005 Justin Skeene
2004 Alex Merry
2003 Justin Skeene
2002 Sheene Beare
2001 Matt Richards
2000 Justin Skeene
1999 N/A
1998 N/A 
1997 N/A 
1996 N/A
1995 N/A
1994 Tom Hatley
1993 Matthew Corwell
1992 Glen Sheerans
1991 M Smith/N Parker
Contact Us

PO Box 323, Townsville QLD 4810

Email

Facebook